Baja Russia: polska rywalizacja w czubie stawki

Dąbrowski (1)

Sobotnie dwa odcinki specjalne podczas rajdu Baja Russia pokazały, że pokonywanie dwukrotnie tej samej trasy, wcale nie ułatwia zadania ani kierowcom, ani pilotom. Co ciekawe najlepiej w ekstremalnych, zimowych warunkach wciąż spisuje się reprezentant… Arabii Saudyjskiej. Martin Kaczmarski i Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem jadą łeb w łeb, tocząc wewnętrzną, polską walkę o piąte miejsce.

Sobota na trasie przywitała kierowców gęstą mgłą, która dodatkowo utrudniała jazdę w kopnym śniegu. Aż siedem załóg pożegnało się z rywalizacją. Zeszłoroczny zwycięzca Rosjanin Boris Gadasin wpadł na metę trzeciego odcinka specjalnego z rozbitą połową samochodu, tracąc szansę na powtórzenie zeszłorocznego sukcesu. Pech dopadł również Miroslava Zapletala i jego pilota Macieja Martona, którzy nie ukończyli rywalizacji z powodu problemów z silnikiem.

Świetnie na trasie radziły sobie oba samochody prowadzone przez kierowców Poland National Team. Martin Kaczmarski w pierwszej próbie zajął 7., a w drugiej 5. miejsce, niemal na sekundy walcząc Markiem Dąbrowski i Jackiem Czachorem, których Toyta meldowała się na finiszu odpowiednio na 6. i 7. pozycji. W klasyfikacji generalnej naszych zawodników dzieli nieco ponad minuta. Kaczmarski jest 5., a duet byłych motocyklistów zajmują 6. lokatę.

Jak pokazały pierwsze dni Baja Russia w jeździe po śniegu liczy się nie tylko doświadczenie, ale również niezwykle istotne jest przygotowanie samochodu do rywalizacji w warunkach, w których większość kierowców ściga się tylko raz w roku. – Patrząc na koła rywali okazuje się, że nasze opony powinny mieć jeszcze głębszy bieżnik, żeby lepiej zachowywać się w kopnym śniegu. Wiele fragmentów trasy prowadzi przez gęsty las i drzewa niemal wołają samochód do siebie… Nie jest lekko, ale adrenalina buzuje. Trzeba jechać spokojnie, bo są spore koleiny – mówił Martin Kaczmarski.

W niedzielę kierowcy po raz trzeci i ostatni pokonają 104-kilometrową pętlę w okolicach miejscowości Igora. Zdecydowanym faworytem jest Yazeed Alrajhi z Arabii Saudyjskiej, który w klasyfikacji generalnej o ponad minutę wyprzedza Fina Tapio Suominena. Kaczmarski do lidera traci siedem i pół minuty.

Wyniki po SS2:
1. Tapio Suominen (FIN) 1:11.22
2. Yazeed Alrajhi (KSA) + 0.01
3. Reinaldo Varela (BRA) + 1.07

6. Marek Dąbrowski (POL) + 4.31
7. Martin Kaczmarski (POL) + 4.40

Wyniki po SS3:
1. Yazeed Alrajhi (KSA) 1:08.53
2. Władymir Wasiliew (RUS) + 0.01
3. Boris Gadasin (RUS) + 0.23

5. Martin Kaczmarski (POL) + 2.31
7. Marek Dąbrowski (POL) + 4.03

Klasyfikacja generalna:
1. Yazeed Alrajhi (KSA) 2:26.12
2. Tapio Suominen (FIN) + 1.09
3. Władymir Wasiliew (RUS) + 4.02

5. Martin Kaczmarski (POL) + 7.33
6. Marek Dąbrowski (POL) + 8.57

Możliwość komentowania jest wyłączona.