Poznaj Rajd Dakar

36. edycja najsłynniejszego rajdu świata potrwa od 4 do 18 stycznia 2014 r. Będzie to szósty Dakar z rzędu, który zostanie rozegrany w Ameryce Południowej. Przez prawie 30 lat rajd odbywał się na Saharze, a niemal zawsze pierwsze etapy organizowano w Europie. Za ocean rajd został przeniesiony po tym, jak edycja 2008 nie odbyła się z powodu zagrożenia terrorystycznego.

W tym roku kierowcy pojadą przez Argentynę, Chile oraz, po raz pierwszy w historii, przez Boliwię. Trasa wiedzie z Rosario, miejsca na rodzin słynnego Ernesto Guevary, a zakończy się nad Oceanem Spokojnym w chilijskim kurorcie Valparaiso. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to najtrudniejszy z dotychczasowych Dakarów, a jego trasa obok znanej pustyni Atakama będzie w dużych fragmentach przebiegać na wysokościach znacznie przekraczających 3000 m n.p.m. Dodatkowo zawodnicy przejadą przez malowniczy Salar de Uyuni, a motocykliści i quadowcy będą przebijać się przez boliwijską dżunglę.

Kierowcy we wszystkich klasach pokonają około dziewięć tysięcy kilometrów. Na starcie stanie 438 pojazdów. 176 z nich to motocykle, 151 to samochody, 71 cieżarówki, a 41 quady. Łączna długość odcinków specjalnych to około 5200 km.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach (samochody, ciężarówki, motocykle i quady) poznamy 18 stycznia w Valparaiso – położonym nieopodal Santiago de Chile.

DAKAR 2013: Mapa

Możliwość komentowania jest wyłączona.