Jazda bez hamulców, LOTTO Team zmierza do mety

Piątkowy etap Rajdu Dakar nie był etapem w pełnym tego słowa znaczeniu. Liderzy jechali zdecydowanie wolniej i mało kto próbował walczyć o jak najlepszy czas przejazdu. Priorytetem było dotarcie do mety. Z takiego założenia wyszła również załoga LOTTO Team w składzie Robin Szustkowski i Jarek Kazberuk, których już tylko pół dnia jazdy dzieli od mety w Buenos Aires.

Przedostatni dzień zmagań dla czarno-czerwonej Tatry Jamal nie był wolny od przygód. – Odcinek był bardzo podobny do tego, jaki jechaliśmy drugiego dnia rajdu i pojawiła się ta sama awaria. Musieliśmy bardzo uważać, bo kiedy używaliśmy hamulca, rozgrzewały się bębny, podnosiło się ciśnienie w oponach i groziło to ich wybuchem – relacjonował Robin Szustkowski, który siedział za kierownicą w pierwszej części oesu.

Sposób na poradzenie sobie z usterką był bardzo prosty. – Nie używaliśmy hamulca – mówił z uśmiechem Jarek Kazberuk, który zmienił młodszego kolegę za kierownicą na ostatnie 150 km trasy. – Mimo to nasza jazda była dość szybka. Uważam, że jak na zaistniałą sytuację, osiągnęliśmy naprawdę dobry wynik.

LOTTO Team nie zdołał utrzymać 18. miejsca w klasyfikacji generalnej, ale celem nadrzędnym była pozycja w pierwszej „dwudziestce”. – Teraz musimy tylko cało dojechać do mety – podkreślał młodszy z kierowców pytany o walkę o ponowny awans „oczko” wyżej.

W sobotę duet Szkoły Mistrzów LOTTO czeka ostatnie 174 km odcinka specjalnego, a potem już droga dojazdowa i meta w Buenos Aires. – Na ostatnim oesie ja usiądę za kierownicą. Robin jechał w czwartek cały etap, w piątek było pół na pół, więc w sobotę moja kolej. Z resztą to już stara, dobra tradycja, że bardziej doświadczony zawodnik prowadzi samochód na etapach, na których można dużo stracić – zakończył Jarek Kazberuk.

Wyniki 12. etapu:
1. Hans Stacey (NLD) Iveco 3:33.39
2. Marcel van Vliet (NLD) Iveco + 0.18
3. Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen (NLD) Iveco + 0.28

23. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) Tatra + 26.16

Klasyfikacja generalna:
1. Airat Mardiejew (RUS) Kamaz + 41:59.07
2. Edward Nikołajew (RUS) Kamaz + 12.43
3. Andriej Karginow (RUS) Kamaz + 48.40

10. Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen (NLD) Iveco + 7:06.21
19. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) Tatra + 12:26.38

Możliwość komentowania jest wyłączona.