Baja Russia: zgodny spokój Polaków na prologu

Martin Kaczmarski

Krótkim, ale bardzo szybkim i efektownym prologiem rozpoczęła się w piątkowe popołudnie rywalizacja w Baja Russia – pierwszej rundzie Pucharu Świata FIA. Wszyscy startujący  w rajdzie Polacy dotarli do mety w końcówce pierwszej „dziesiątki”, tracąc do najszybszego Saudyjczyka Yazeeda Alrajhiego nieco ponad 20 sekund.

Trasa pierwszego dnia rywalizacja miała zaledwie 6 km, więc stanowiła zaledwie rozgrzewkę przed trzema odcinkami specjalnymi zaplanowanymi na sobotę i niedzielę. Najlepiej z Polaków spisał się Martin Kaczmarski, który zakończył prolog na 9. miejscu (6.19). Młody kierowca Mini zaledwie o sekundę wyprzedził Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora. Polski duet byłych motocyklistów został z kolei sklasyfikowany ex aequo z Czechem Miroslavem Zapletalem, którego pilotem jest Maciej Marton.

Mimo niewielkiego dystansu nie obyło się bez przygód. Chrzest bojowy przeszedł Martin Kaczmarski, który wypadł z trasy i efektownie uderzył w zaspę tuż przed stanowiskami, z których zmagania obserwowali kibice. Nasz kierowca bardzo szybko wrócił na trasę i jak pokazuję wyniki nie stracił na tej małej „wycieczce” zbyt wiele cennych sekund.

Na mecie piątkowych zmagań wszyscy zawodnicy podkreślali trudne warunki – luźny i śliski śnieg, rozjeżdżony przez pierwsze samochody sprawiał, że trudno było utrzymać się na trasie. Na sobotę zaplanowano dwa odcinki specjalne na pętli o długości 104 km.

Wyniki prologu:

1. Yazeed Alrajhi (KSA) 5.56
2. Aleksandr Żeludow (RUS) + 0.01
3. Tapio Suominen (FIN) + 0.02

9. Martin Kaczmarski (POL) + 0.23
10. Marek Dąbrowski (POL) + 0.24

Możliwość komentowania jest wyłączona.