Salta – Salta – Uyuni: Boliwia wita Dakar

Stage7

Skończył się czas napraw, przeglądów, wymieniania części, wylegiwania się i długiego spania. Kierowcy po jednym dniu przerwy wracają na bezdroża, by  minąć półmetek tegorocznej rywalizacji. Przed nami wymagający, zróżnicowany odcinek specjalny dla samochodów i drugi etap maratoński dla quadów i motocykli, które po raz pierwszy w historii wjadą na terytorium Boliwii.

Samochody i ciężarówki wykonają w niedzielę ogromną, ponad 500-kilometrową pętlę na północ od Salty. Zapowiada się sporo emocji, bo zaplanowana trasa jest niezwykle zróżnicowana. Zawodnicy rozpoczną ściganie od obszarów kamienistych i zdradliwych dla opon, by następnie wjechać na bardzo szybką część trasy, pozwalającą uciec najmocniejszym samochodom. Na koniec surowo zostanie przetestowana technika jazdy każdego z kierowców, by na koniec, w ramach nagrody mogli wjechać na olbrzymią pustynię solną, ciągnącą się przez 20 km. Od jazdy w nieskończonej, płaskiej, rażącej w oczy bieli na pewno nie jednego poważnie rozboli głowa. Zwłaszcza, że cały etap przebiegać będzie powyżej 3500 m n.p.m. Słowem – wyzwanie dla najtwardszych.

W tym samym czasie motocykle i quady udadzą się na północ i pokonają 409 km odcinka specjalnego na pograniczu Argentyny i Boliwii. Jak zapowiadają organizatorzy, zawodników wjeżdżających w skaliste góry czeka szok związany z liczbą ścieżek, pomiędzy którymi będą musieli nawigować. Strome szczyty i zmieniające się jak w kalejdoskopie kolory skał, wcale nie będą ułatwiać im zadania, a wręcz mogą rozpraszać koncentrację. Droga przez płaskowyż Altiplano jest niezwykle malownicza i pusta, ponieważ na trasie rajdu jest tylko kilka mniejszych miasteczek. Nie zabraknie natomiast z pewnością lam, alpak oraz problemów z chorobą wysokościową… Cały etap przebiegać będzie na wysokościach oscylujących wokół 4000 m n.p.m. Meta odcinka zlokalizowana jest na wysokości 3600 m n.p.m. w miejscowości Uyuni, położonej na skraju największego na świecie solniska, które kierowcy będą mieli okazję przeciąć kolejnego dnia zmagań.

Wszyscy uczestnicy Dakaru mogą liczyć więc na fantastyczne widoki i oszałamiające krajobrazy, jednak stopień trudności 7. etapu z pewnością sprawi, że nie wszyscy dotrą do biwaku…

Możliwość komentowania jest wyłączona.