Droga przez Andy i Atakamę

mapa czwartek

Dzisiejszy, dwunasty etap (715 km jazdy, w tym 319 km OS’u) prawdopodobnie będzie decydujący jeśli chodzi o końcowe wyniki rajdu. A wszystko za sprawą Andów, które dakarowy peleton pokona w tej edycji imprezy po raz drugi.

Co prawda odcinek specjalny zaczyna się dopiero po przekroczeniu granicy argentyńsko-chilijskiej (a więc zawodnicy będą mieli „z górki”), ale dla zmęczonych prawie dwutygodniowym ściganiem pojazdów, a zwłaszcza ich silników, wspinaczka na przełęcze na wysokości ponad 3000 m n.p.m. będzie testem prawdy. Zwłaszcza, że… przed rokiem w tym miejscu etap odwołano, bo nad przejściem granicznym Paso de San Francisco rozszalała się burza śnieżna.

Meta etapu ulokowana została w miasteczku Copiapo niemal pośrodku pustyni Atakama, która jest najbardziej suchym miejscem na ziemi. Rafał Sonik twierdzi jednak, że woli walkę na piasku, niż z rwącymi potokami, jak było podczas wczorajszego OS’u. – Mam nadzieję, że w czwartek wreszcie będziemy mieć trochę frajdy z jazdy. Bo to, co spotkało nas w środę, było okropne – mówi kapitan Poland National Team.

Motocykle i quady rozpoczynają wspinaczkę o godz. 13.15 naszego czasu, samochody i ciężarówki pójdą ich śladem o 15.53.

Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów!

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.