Walka na wysokościach, Lotto Team utrzymał pozycję

Robin Szustkowski, Jarek Kazberuk oraz ich mechanik pokładowy Filip Skrobanek mają za sobą kolejny udany etap Rajdu Dakar. Ciężarówka Lotto Team mocnym tempem pokonała w środę 371 km odcinka specjalnego, dzięki czemu utrzymała doskonałą, 18. pozycję w klasyfikacji zmagań.

Na krętych i wąskich drogach argentyńskich gór, Tatra Jamal prowadzona przez polski duet nie miała łatwego życia. Kierowcy musieli też zmagać się z dużą różnicą przewyższeń. – Momentami wyjeżdżaliśmy na wysokość 4000 m n.p.m. Nie jest łatwo, sprawnie pokonywać takie fragmenty, ale trzymaliśmy tempo – mówił na mecie Robin Szustkowski. – Trudnością były też ciasne zakręty i ogromne nierówności. Może  pierwsze samochody jechały po w miarę gładkiej nawierzchni, ale pod naszymi kołami teren był dość mocno rozjeżdżony. Głębokie koleiny i mocna „tarka” w wielu miejscach. Trzeba było bardzo uważać – wtórował swojemu uczniowi Jarek Kazberuk.

O tym, jak wymagająca była trasa, przekonał się zeszłoroczny zwycięzca rajdu Nani Roma, kiedy jego samochód rolował w połowie etapu. –  Mijaliśmy jego rozbite Mini, a sam Hiszpan stał i wszystkich nas  ostrzegał, przed dziurą, która nie była oznaczona w roadbooku. Rzeczywiście, jak się na nią wpadło z dużą prędkością, to można było sobie zrobić krzywdę… – przyznał młodszy z kierowców Tatry.

Duet Szkoły Mistrzów LOTTO, który od mety dzielą już tylko trzy dni  zmagań, na pozostałą część rywalizacji ma prosty cel. – Nie będziemy forsować tempa. Teraz nie chcemy już szaleć. Szanujemy sprzęt, bo  podstawa to ukończyć każdy kolejny etap. Teraz nie ma sensu atakować, bo nic tym nie osiągniemy. Poza tym, najlepsze wyniki mięliśmy na wydmach, gdzie świetnie się czujemy. Tutaj będą już bardziej płaskie, twarde etapy, więc i szanse na odrabianie strat są niewielkie – tłumaczył Kazberuk.

W czwartek zawodników czeka 194 km odcinka specjalnego i 326 km drogi dojazdowej. Etap będzie mieć metę w miejscowości Termas Rio Hondo.

WYNIKI 10. ETAPU:

1. Edward Nikołajew (RUS) Kamaz 4:18.17
2. Airat Mardiejew (RUS) Kamaz + 0.49
3. Ales Loprais (CZE) Man + 4.42
4. Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen (NLD) Iveco + 5.19

28. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) Tatra +51.30

KLASYFIKACJA GENERALNA:

1. Airat Mardiejew (RUS) Kamaz + 36:11.56
2. Edward Nikołajew (RUS) Kamaz + 13.21
3. Ales Loprais (CZE) Man + 1:22.10

10. Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen (NLD) Iveco + 7:10.04
18. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) Tatra +11:51.24

fot. Martin Straka

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.