Kapitan nie zwalnia, dobry dzień w „wadze ciężkiej”

Ostra rywalizacja trwała w każdej klasie i doszło do kilku przetasowań. Niezmienny po zmaganiach pozostał lider klasyfikacji quadów – Rafał Sonik. Dobrze zaprezentowała się również polska ciężarówka, która zameldowała się na mecie z 26. czasem i zaczęła odrabiać straty.

Wtorkowy etap został podzielony – inną trasą pojechały samochody i ciężarówki, a inną motocykliści i quadowcy. Pierwszy z Polaków na odcinek specjalny wyjechał Krzysztof Hołowczyc, który w pierwszej partii utrzymywał miejsce w czołowej piątce. Niestety potem awarii uległ tylny napęd w jego Mini. Następne 120 km „Hołek” pokonał tylko z napędem na przednie koła i nie miał szans nadrobić strat do najszybszych zawodników. – No cóż, Dakar każdego obdziela jakimiś przygodami. Szkoda sporej straty czasowej, bo po wczorajszym dniu mieliśmy dobrą pozycję wyjściową. Jutro kolejny dzień, trzeba jechać swoje – powiedział olsztynianin.

Marek Dąbrowski, jadący z Markiem Powellem uplasował się na 33. pozycji, ale zachował 15. lokatę  w klasyfikacji generalnej. Piotr Beaupre awansował w zestawieniu o jedno „oczko” (37. miejsce), po tym, jak ukończył trzeci etap z 49. czasem.

Po raz kolejny fantastycznie pojechał Rafał Sonik. Polak utrzymał pozycję lidera rajdu i minimalnie powiększył swoją przewagę nad rywalami, mimo że wyprzedziło go dwóch Argentyńczyków: Lucas Bonetto i Sebastian Halpern. Spore straty poniósł Ignacio Casale, który spóźnił się na start odcinka specjalnego. Co ciekawe Polak mógł ponownie wygrać, gdyby nie mały błąd nawigacyjny. – Motocykliści w wielu miejscach robią skróty. Jednym z takich miejsc był wyjazd z rzeki, gdzie ślady prowadziły w czterech różnych kierunkach. Instynktownie pojechałem za jednym z nich i popełniłem błąd. Musiałem zawrócić. To zadecydowało, ale trzecie miejsce nie jest czymś, co bardzo by mnie martwiło  – mówił spokojnie lider rajdu.

Tempa wciąż szuka Jakub Przygoński, który niedawno wrócił do ścigania po kontuzji kręgosłupa. Najlepszy polski motocyklista miał 27. wynik trzeciego etapu i znacznie wyprzedził swojego kolegę i imiennika Jakuba Piątka, który uplasował się ponownie na 46. miejscu. Do mety dotarł również Paweł Stasiaczek sklasyfikowany na 94. pozycji. Niestety wciąż nie ma wieści o pozycji Michała Hernika i jadącego bez wsparcia serwisu Macje Berdysza.

Swój rytm po dwóch dniach rywalizacji wyraźnie złapała polska załoga ciężarówki. Jarek Kazberuk i Robin Szustkowski pojechali agresywnie i wywalczyli 26. pozycję, przesuwając się w generalce na 33. miejsce. Do gry wrócił też Gerard de Rooy z polskim załogantem, Dariuszem Rodewaldem. Holenderskie Iveco uzyskało trzeci czas przejazdu i awansowało na 7. miejsce w zestawieniu.

Środa znów będzie ciężkim dniem. Tym razem trzeba pokonać 909 km i wyjechać na przełęcz o wysokości 4800 m n.p.m. Do przejechania będzie 594 km drogi dojazdowej przez Andy, a potem pierwszy odcinek specjalny w Chile o długości 315 km.