Baja Portalegre: finał sezonu cross-country nie dla Polaków

BajaPortoalegre

Kierowcy Poland National Team uplasowali się poza pierwszą „dziesiątką” ostatniego w sezonie rajdu zaliczanego do klasyfikacji Pucharu Świata FIA w cross-country. Baja Portalegre zwyciężył miejscowy kierowca Ricardo Porem, a trofeum za najlepszy wynik w całym sezonie wzniósł nad głowę Władimir Wasiliew.

Największe nadzieje ze swoim startem wiązała w Portugalii załoga Toyoty Hilux w składzie Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. Po sprawnie pokonanym prologu, niestety już na pierwszym oesie duet musiał zmierzyć się z pierwszymi problemami. Błoto chlapiące spod kół zalepiało co chwilę szybę i uszkodziło wycieraczki.  - Musieliśmy wysiąść z auta i założyć dystanse do wycieraczek, aby mogły sprawnie pracować do końca etapu. Udało się, ale straciliśmy dużo cennych minut. Później mogliśmy już tylko gonić czołówkę – relacjonował Jacek Czachor.

Niestety pogoń za najlepszymi pozwoliła byłym motocyklistom wspiąć się „tylko” na 11. miejsce w klasyfikacji rajdu. Zaledwie 18 sekund za nimi na metę zmagań dotarł Piotr Beaupre i Jacek Lisicki (12. miejsce). Trzeci z polskich samochodów startujących w Baja Portalegre, BMW prowadzone przez Edgara Łukasiewicza i Piotra Brakowieckiego uplasowało się na 24. pozycji.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zwyciężył Rosjanin Władimir Wasiliew z byłym pilotem Krzysztofa Hołowczyca, Konstantynem Żilcowem. Trofeum w ostatnim rajdzie nie zdołał odebrać im ostatecznie drugi Nasser Al-Attiyah, a trzecie miejscu utrzymał Yazeed Al-Rajhi. Tuż za podium uplasował się Miroslav Zapletal pilotowany przez Macieja Martona. Piątą lokatę wywalczyli Dąbrowski z Czachorem, a szóstą Adam Małysz z Rafałem Martonem, którzy w Portugalii nie startowali. Na 10. miejscu sezon zakończył Martin Kaczmarski, a na 12. Krzysztof Hołowczyc.

Kolejnym wyzwaniem kierowców Poland National Team będzie Rajd Dakar, który 4 stycznia wystartuje z Buenos Aires.