Dariusz Rodewald znów na podium Rajdu Dakar

ciężarówka

Mieszkający na stałe w Holandii, polski mechanik pokładowy Gerarda de Rooya, po raz kolejny stanął na dakarowym podium. W pasjonującym pojedynku z rosyjskim Kamazem, holenderskie Iveco z naszym rodakiem w załodze przegrało walkę o zwycięstwo różnicą zaledwie trzech minut.

Przed ostatnim etapem rywalizacji na prowadzeniu znalazł się Kamaz Andrieja Karginowa. Gerard de Rooy tracił do Rosjanina siedem i pół minuty, więc wydawało się, że na krótkim odcinku specjalnym nie będzie wielkich szans na zmianę lidera. A jednak Holenderska ciężarówka z Dariuszem Rodewaldem na pokładzie rzuciła się do przodu i szybko zaczęła nadrabiać stracone wcześniej minuty. Co więcej na ostatnim punkcie pomiaru Iveco było niespełna 10 minut przed głównym rywalem i wydawało się, że stanie się cud.

Okazało się, że Karginow utknął na drodze, którą zablokował Zhou Yong. Chiński kierowca popełnił błąd, rozbił samochód i na kilka minut uniemożliwił przejazd, wprowadzając chaos na trasę odcinka specjalnego. Podczas gdy de Rooy jechał przed feralnym kierowcą, Karginow musiał czekać na odblokowanie trasy i stąd powstała chwilowa różnica między nimi. Czas stracony na drodze został jednak Rosjanom zwrócony i choć przyjechali na metę za holenderskim Iveco, zdołali utrzymać pierwsze miejsce w stawce.

Kamazy absolutnie zdominowały w tym roku rywalizację w „wadze ciężkiej”. Pomiędzy cztery rosyjskie ciężarówki, które zajęły pierwsze, trzecie, czwarte i piąte miejsce zdołał wcisnąć się tylko niezmordowany Gerard de Rooy, nad którego ciężarówką od lat czuwa Dariusz Rodewald. Polak po raz kolejny pojawi się więc na dakarowym podium – być może ponownie z biało-czerwoną flagą, tak jak w 2012 roku, kiedy jego załoga zakończyła zmagania zwycięstwem.

13. etap:
1. Ales Loprais (CZE) 2:17.37
2. Gerard de Rooy (NLD) + 2.25
3. Edward Nikolajew (RUS) + 2.53

Klasyfikacja generalna:
1. Andriej Karginow (RUS) 55:00.28
2. Gerard de Rooy (NED) + 3.11
3. Edward Nikolajew (RUS) + 1:34.52

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.